Rap Game
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kadıköy Acil Ve Türkçe Rap Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008)

YazarMesaj
*fearless*
Site Kurucusu
Site Kurucusu
*fearless*

Kadın
Lakap : Admine xD
Başarı Puanı :
Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008) Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008) Right_bar_bleue

Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008) Empty
MesajKonu: Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008)   Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008) Icon_minitimeÇarş. Tem. 23, 2008 9:42 pm

Esin Görür- Bu hafta Cafe Pal’de rap yapıyoruz! Bu haftanın konuğu Ceza bizlerle… Ceza, ilk olarak isminle başlayalım. Bu ismi nasıl aldığını anlatarak başlamak ister misin?
Ceza- Önceleri İngilizce isimler kullanıyordum fakat sonrasında, daha akıllarda kalıcı olması gerektiğini düşündüğüm. Daha metaforik olmalıydı. Sonrasında da Ceza olarak devam ettim…
E- Rap müzik yapmaya kimleri dinleyerek başladın peki?
C- Ailede zaten müzik hep hakim olan birşeydi. Babam klasik, usta isimler dinlerdi. Jethrotull, Led Zeppelin falan… Onları dinleyerek büyüdüm fakat sonrasında izlediğim filmler sayesinde raple tanıştım. Kendimi buldum bir nevi…
E- Ben rock müzik dinleyerek büyüdüm. Rap' e karşı hep bir duruşum vardı, fakat iki isim var ki bunlardan biri sensin, rap müziğe kayıtsız kalmam sayenizde mümkün olmadı ve bir nevi diğer tarzlara da kapımı aşmış oldunuz. Nasıl bir güç, dilinizdeki, nasıl bir duygu yoğunluğu bu? Tarz gözetmeyen bir dinleyici kesimin var…
C- Ne mutlu bana o zaman =). Bu gerçekten önemli bir şey, başarabilmiş olmak ve tarz ayrımı yapmadan bir çok dinleyicimin olması çok özel bir durum.
E- Rock müziğin eskiden daha bir protest ruhu vardı. Şimdilerde de bir çok isim saymak mümkün (Malt, Mor ve Ötesi, Bulutsuzluk Özlemi, Pentagram vs...), fakat yeni çıkan rockçılar ve rock grupları bu protestliği yitirmiş gibi görünüyor. Artık bu misyonu rap hatta kimi zaman pop (Seden Gürel – Bir Nefes, Mattafix – Living in Darfur) taşıyor... Neden bu değişim?
C- Yanlış gördüğüm şeyleri paylaşıyorum sadece. Rap müzikte söz yazarken çok daha fazla özgür oluyorsunuz. İstediğim kadar istediğim gibi yazıyorum. Tekrarlar olmuyor, böylece daha çok şey anlatma şansınız oluyor. Ayrıca benim için gerçekten zor dönemler yaşadım, anlatmaya çalışsam bile bitmeleri mümkün değil, derdim var yani. Bu sebeple bu duruş, özellikle tercih edilmiş değil…
E- Bu kadar erken değerinin fark edilmesine şaşırmadın mı? Malum biz geç kalmak konusunda çok başarılıyız. Sana duyulan bu saygı ve sevgiyi neye bağlıyorsun?
C- Sevenlerimden farklı yaşamıyorum. Beni vapurda, motorda, metroda görebiliyorlar, iletişime geçebiliyorlar… Sanırım bunu seviyorlar ve samimi buluyorlar…
E- Türkiye'de gördüğün ilginin yanında yurtdışında da çok takipçin var. Özellikle Almanya'da albüm satış rakamların, diğer müzisyenleri kıskandıracak düzeyde! Bu noktaya gelebileceğini hiç düşünmüş müydün? Nedir bu ilginin nedeni?
C- Rap müziğin en çok dinlendiği yerlerden biri Almanya. Fransa’dan sonra en fazla rap dinleyicisi Almanya’da bulunuyor. Ayrıca Almanya Türkiye’den pek farklı değil! Küçük Türkiye diyebiliriz orası için. Sağ olsunlar, oradaki dinleyenlerim de albümlerimi oradaki arkadaşlarıyla paylaşıyorlar ve bir şekilde sahipleniyorlar. Zaten çok yerel bir müzik yapmadığımdan, yadırganacak bir şey yok. Sözlerini anlamasalar da ilgi gösterip konserlerde bana eşlik etmeye çalışıyorlar, bu çok eğlenceli…
E- Reklamlarda yer almak senin için nasıl bir deneyim. Özellikle son yer aldığın gazete reklamı bence inanılmazdı!
C- Bu zamana kadar 3 reklamda bulundum. Eskiden kızardım, sevdiğim isimleri ekranlarda böyle görünce ama maalesef hayat böyle değil. Koşullar çok daha farklı ve bazen istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalıyorsunuz… Onlar da öyle projeler.
E- Ama son aldığın gazete reklamında herhangi bir karaktere bürünmedin. Yine sendin ekrandaki ve yine müziğini yapıp, fikirlerini paylaşıyordun. Bence o reklam ders niteliğinde. Ben yadırgamaktan ziyade çok beğenmiştim, ellerine sağlık!
C- Teşekkür ederim beğenmene sevindim =)
E- Bir çok isimle düet yaptın ve sahne aldın. Bundan sonra kiminle sahnede veya stüdyoda olmak istersin desem ne derdin?
C- İlginç gelebilir ama forumlarda sevenlerim Müslüm Gürses ile ilgili mixlerimi yapıp duruyorlar, bence de ilginç olabilir. Kabul ederse, kendisiyle çalışmayı çok isterim…
E- MTV EMA' den ödülle ayrıldın. Bu ülkemizde bir ilk. Ödüller ve yarışmalar hakkında senin fikrin ne?
C- Birileri için şans kapısı olabiliyor…
E- Bir roportajında Nefret 3 projenden bahsetmişsin? Nasıl bir proje hayata geçecek mi?
C- Şu an için bekleme aşamasında diyelim istersen =)
E- Ayben’in albümü (Sensin O) piyasadaki yerini aldı. Beraber çalışmak nasıl bir duygu?
C- Aslında stüdyo aşamasında yanında olamadım, konser takvimim o kadar yoğundu ki eşlik edemedim. Ama keyifli…
E- Fatih Akın'ın "Crosing the Bridge" isimli belgesel filminde seni de izledik. Nasıl bir projeydi? Neler hissettin?
C- Çok heyecanlandım. Türk Rap’ini tanıtmak için seçilmiş olmak çok heyecanlandırdı ve mutlu etti beni. Fatih Akın’la zaten tanışıyorduk, o yurtdışında en fazla tanınan Türk’lerden biri. Başarısı zaten tartışılmaz. Onunla çalışmak çok ayrı bir keyifti…
E- Alternatif müzik piyasasındaki bu yükselişi sen nasıl değerlendiriyorsun? Senin desteğini görüyoruz fakat yine de söyleyecek bir şeylerin vardır herhalde...
C- Aslında takip edemiyorum çok yoğunum. Sadece müzik piyasasını değil, gündemden de haberdar değilim şu sıralar malesef… Ama olması gerekli tabi, müzik her alanda olabildiğince gelişmeli; Doa mesela ülkemizdeki gerçekten R&B yapan ilk isim, Bedük mesela ilk defa klibini izlediğimde kendisini yabancı sanmıştım. Avrupa saoundunu yakalamayı başarmış bir isim. Bu gelişmeler memnun edici…
E- Nerdeyse söyleşinin sonuna geliyoruz. Kusuruma bakma biraz geç olacak ama 10. sanat yılın kutlu olsun, nice 10 senelere… Peki geride bıraktığın 10 yıla baktığında neler görüyorsun?
C- 500 ’den fazla yerli - yabancı düet, 3 solo albüm, hem ülkemizde, hem yurtdışında konserler, maxi single… (bu bölümü deşifre etmem mümkün olmadı, bu söyleşi okunmamalı kesinlikle dinlenmeli =))
E- İnanılmaz bir konser trafiğin var. Hepsini söylemen biliyorum ki mümkün değil ama yine de en yakın tarihileri dinleyenlerimizle paylaşmamız mümkün mü?
C- O kadar yoğun ki ben bile bilmiyorum. Menajerim bu akşam şuradayız diyor ve ben gidiyorum…
E- www.ceza34.com web adresindi ama artık etkin değil sanırım. Nedir son durum yeni çalışmalar mı söz konusu?
C- Evet şu an tekrar tasarlanıyor sitem. Aynı adresten bir ay içinde tekrar bana dair haberlere ve bilgilere ulaşmak mümkün olacak…
E- Son olarak Pal FM'i nasıl buldun, Pal FM dinleyenlerine neler söylemek istersin?
C- Radyonuz gerçekten çok güzel. Girişte bize yardımcı olan güvenliğinizden stüdyonuza kadar her şey çok özel ev güzeldi. Çok memnun kaldım… Her şey için teşekkür ederim. Pal FM dinleyenleri de Pal FM’i ve beni dinlemeye devam etsin…
E- Seni konuk etmek “gerçekten” ayrı bir keyifti, en yakın zamanda tekrar görüşmek üzere Ceza…

Ceza-Pal Fm Röportajı(22mayıs 2008)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-