Rap Game
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kadıköy Acil Ve Türkçe Rap Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Ayben-17.Haz.2008

YazarMesaj
*fearless*
Site Kurucusu
Site Kurucusu
*fearless*

Kadın
Lakap : Admine xD
Başarı Puanı :
Ayben-17.Haz.2008 Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Ayben-17.Haz.2008 Right_bar_bleue

Ayben-17.Haz.2008 Empty
MesajKonu: Ayben-17.Haz.2008   Ayben-17.Haz.2008 Icon_minitimePtsi Haz. 23, 2008 1:53 pm

Öncelikle röportaj teklifini kabul ettiğin için teşekkür ederiz, hemen sorulara geçelim.

Görkem: Türkiye'de hiphop kültürünün geleceğini nasıl görüyosun, sence şu anda bulunulan durum bu kültür için zirve mi yoksa ileride şu anda olduğundan daha popüler duruma gelecek mi?

Ayben: Aslında şimdiden gelecek hakkında yorumda bulunmak için çok erken, bundan on yıl önce de bu günü göremiyorduk. Şu anda tamamen olmuş değil, daha yapacak çok şey var. Her şey zamanla oturacak.

Görkem: Türkiye'deki hiphop kitlesini nasıl değerlendiriyosun, sence dinleyiciler yeterince bilinçli mi?

Ayben: Bence çoğunluk ne istediğini biliyor, kaliteyi ayırt edebiliyor. Ancak daha küçük yaşlarda, daha yeni yeni rap dinlemeye başlayanlar sanki takım tutuyormuşçasına gözünü karartabiliyor ama zamanla o da yerine oturacaktır.

Görkem: İleride hiphop kültürünün popülerleşmesi sence bu kültürün içinde barındırdığı isyankar ve eleştirisel öğeleri kaybetmesine yol açar mı? Bir şekilde popüler olmak için çeşitli tavizler verir mi bu kültürün içinde olan insanlar ? En azından kendi adına eskisine göre çok daha popülersin,acaba Ayben taviz vermek zorunda olduğu bir durumla karşılaştı mı, daha doğrusu popülerite adına yapmak istemediği bir şeyi yaptı mı?

Ayben: Aslında şu anda da rap bayağı popüler...Şu anda sokakta istediklerini giyiyorlar yada istediklerini dinliyor ve söylüyorlarsa ve yadırganmıyorlarsa bunu diğer insanların da kültürümüzü güzel tanıyor olmalarına ve rap müziği icra eden isimlerin güzel işlerle bu kültürü tanıtmış olmasına borçludurlar. Ben kendi adıma taviz vermek zorunda kalmadım,yaptığım düetler her ne kadar popüler isimlerle yapılmış olsa da orda da aynı rapi yaptım . İllaki taviz veren rapçiler olmuştur, olacaktır bunu kendileri için değil rap kültürünün gelişimi için yapmışlar ve yapacaklardır ve kim ne derse desin şu anda her ne kadar rap kitlesindeki insanların çoğu bu popülerleşmeyi eleştiriyor olsa da bir bakıma bu onlara da yaradı.

Görkem: Özellikle son dönemlerde Türkiye'deki rapçiler arasında bir atışma, kavga ortamı görüyoruz. Tam gelişmemiş bir hiphop kültürü olarak bu kavgalar yaptığınız işi baltalamıyo mu sence ? Bu kavgaların altında yatan asıl neden nedir? Dinleyicilere baktığımız zaman nerdeyse birbirlerine düşman gözüyle baktıklarını görüyoruz, bunları nasıl değerlendiriyosun?

Ayben: Az önce söylemek istediğim buydu, daha küçük yaşlardaki dinleyiciler bazen bu işi bizden fazla abartabiliyorlar ya da niyeti bozuk kişiler küçük yaştaki çocukların aklına girip onları kendi saflarına çekip beynini yıkıyorlar. Biz her zaman ne olursa olsun herkesi dinleyin, beğendiğinizi dinleyin deyip duruyoruz, ki Ceza ve Ayben fanları bunu başarabiliyor. Bazıları sanki kendi şahsi meseleleriymişçesine birbirlerini yiyorlar. Oysa sakin olmaları gerekiyor, tartışan ya da dissleşen biziz. Onlara düşen bu işin iç yüzünü bırakıp çıkan işleri değerlendirmektir. Bizler kavga etmiyoruz, bizler şikayetimizi, sinirimizi, kızgınlığımızı müziğimizle dile getiriyoruz. Şiddete baş vurmaktansa bu şekilde halletmek daha mantıklı bence. Rap müzik zaten kendi içinde isyan taşır istediğinizi anlatmakta özgürsünüz. İstediğimi anlatmanın işimi baltalayacağını düşünmüyorum, ben inandığım doğruları savunuyorum.

Görkem: Türkiye'de ve yurt dışında rap müzikle uğraşan isimlerden beğendiğin, gerçekten çok kaliteli işler ortaya çıkarıyor dediğin isimler var mı, varsa kimler?

Ayben: Ceza, zaten ona hayranlığımı anlatmaya gerek yok o benim için dünyanın en iyisi en başta zekasına hayranım. Killa Hakan’ı çok beğenerek dinliyorum o da benim abim sayılır zaten. Missy Elliott, Bahamadia, Ursula Rucker, The Roots,Mos Def, Timbaland'i bir prodüktör olarak çok beğeniyorum. Snoop Dogg, Tech nine, Damian Marley,Lee Scratch Perry, daha bir sürü var çalışmak istediğim isim.

Görkem: Bu müzikle uğraşmanda mutlaka abinin etkisi vardır ama tamamen Ceza'dan dolayı bu işle uğraştığını düşünmüyorum. Seni rap müzikte çeken unsurlar nelerdi, niçin başka bir müzik türü değil de rap? Sonuçta rap kolay bir uğraş değil ve müziğin içinde olan bir insan olarak başka bir müzik türüne de yoğunlaşabilirdin. Bize seni hiphop kültürü içine çeken etkenlerden bahsedebilir misin?

Ayben: Sanırım en büyük etken abimdir. Daha doğrusu ben doğduğumdan beri rap müzikle büyüdüm, evde benden önce keşfedilmiş bir kültürdü hiphop. Okulda, arkadaşlarım arasında rap dinleyen tek ben vardım. Sanırım bu kültür insanı fark etmeden içine çekiyor sihirli olsa gerek. Nedenini bilemiyorum belki ritmi, belki tarzı öyle yada böyle rapi seçtim.Türkçe yapılabileceğini de ilk ağabeyimden duydum ve ben de denedim, denemekle kalmadım geliştirmek için uğraştım hala da çalışıyorum.

Görkem: Çeşitli yerlerde duyduğum, sana çok söylenen ve aynı zamanda sorulan Ceza'dan dolayı bu kadar ön planda olma durumu bana göre yanlış, mutlaka etkisi olmuştur ama yaptığın işleri, aldığın tepkileri Türkiye'de yaptığın featuringleri biliyoruz. Benim sormak istediğim Türkiye'de bu işi en iyi yapan insanlardan birinin kardeşi olarak yaptığın işleri abine beğendirmek kolay oluyoR mu? Sana ne gibi tavsiyelerde bulunuyor Ceza?

Ayben: Aslında zor biraz yani ben kendim için dünyanın en iyi rapçisine işlerimi beğendirmek zorundayım ama beğendirebiliyorum ve bu ayrı bir gurur benim için. Ceza'dan öğrendiğim çok şey oldu,onun sayesinde bir sürü fırsat çıktı karşıma ama bunlar sadece benim için değildi. Bu yorumları yapanlar da beni kıskanmak yerine kendileri de Ceza'nın açtığı yoldan düzgün yürümeyi bilselerdi, benim gibi çalışıp işlerini iyi yapabilselerdi şu anda daha iyi yerlerde olurlardı, ben bir anda ağaç kovuğundan türemedim, çalıştım ve oldu daha hala da çalışıyorum. Bizi çekemeyen çok, zaten sevenlerimiz olduğu kadar sevmeyenimiz de var. Bu da başarının bir göstergesi olsa gerek. Çekemeyen çok.

Görkem: Liriklerini yazarken seni dinleyen genç kitleye örnek olmayı, mesaj vermeyi düşünerek mi yazıyorsun yoksa içinden nasıl gelirse öyle mi yazıyorsun? Zaman zaman liriklerini yazarken seni kısıtlayan şeyler oluyor mu?

Ayben: Ben insanların kafasına kendi doğrularımı sokmak için uğraşmıyorum, aman şöyle sözler yazayım da beni akıllı sansınlar diye bir kaygım yok. İçimden geleni yazıyorum. Zaten dinleyen gençler o kadar zeki ki ne almaları gerektiğini biliyorlar. Benimle aynı görüşü paylaşanlar illa ki oluyordur ama ben insanların dili olmak yerine kendi gönlümün, beynimin diliyle yazıyorum sözlerimi. Kendimi hiç kısıtlamadım, içimden geleni yazıyorum.

Görkem: Aylin Aslım ve Nil Karaibrahimgil gibi isimlerLe çalışmaların oldu. İnsanların senin yaptığı işi beğenmeleri ve seninle çalışmak istemeleri senin için mutlaka gurur verici olmuştur,sana ne kattı bu yaptığın işler? Ne hissetin bu teklifler gelince?

Ayben: Aslında teklifleri getiren isimlerden çok ne iş yaptıkları beni daha çok ilgilendiriyordu. Eğer bana bir şeyler hissettirmeseydi o şarkılar, düet yapmazdım ama etkilendim,kişileri daha sonra tanıdım ve sevdim. Bu kimlikle alakalı bir şey değil, isterse dünya starı olsun eğer sizin gönlünüzde o parçaya bir şeyler katma isteği belirmezse yapamazsınız zaten. İnternet aracığıyla bazen undergrounddan arkadaşlarla konuşuyoruz. Düet isteyenler de oluyor. Siz de takdir edersiniz ki hepsiyle böyle bir şey yapmak olanaksız ancak arada öyle şeyler çıkıyor ki tamam bu olur diyorum. Albüm yoğunluğu bittikten sonra yapmak istediğim çok şey var bu konuda. Yani kısacası ismin bir önemi yok, yapılan iş daha önemli benim için.

Görkem: Türkiye'de başka çalışmak istediğin kendi tarzın dışında sanatçılar var mı?
Ayben: Bilmem hiç düşünmedim.

Görkem:Albümün hakkında bize bilgi verebilir misin? Herkes merakla albümünü bekliyor, son durumu nedir ve farklı tarzda insanlarla çalıştın mı bu albümde, son durum nedir?

Ayben: Şu an için albümle ilgili verebileceğim tek bilgi doublemoon firması ile anlaştığım. Daha fazla bilgi vermiyorum, bekleyip görelim.

Görkem:Türkiye'de verdiğin konserler ile yurtdışındakileri değerlendirirsen, burada gördüğün ilgiyi orada da gördüğünü düşünüyor musun, yabancıların sana olan ilgisi nasıl sence?

Ayben: Türkiye'de daha coşkulu tabii ki. Henüz albüm olmadığı için yurt dışında aynı şeyi yakalamak zor ama yine de albüm olmamasına rağmen çok ilgi gördüm, ilk kez dinleyenler bile övgü dolu sözlerle geliyor kulise. Bu çok gurur verici.

Görkem: Çok daha anlamlı sözler yazıp kaliteli işler yapmanıza rağmen piyasada gerçekten çok kalitesiz işler yapan insanların prim yapmasını nasıl değerlendiriyosun ve bu durum sence bir gün son bulacak mı yoksa giderek daha kötü bir hal mi alacak?

Ayben: Buna ben de anlam veremiyorum. Bu denli kalitesiz işler nasıl prim yapıyor diye. Ancak öyle şeyler dönüyor ki o piyasada dudağınız uçuklar. Beş yaşındaki çocuğa orda bi dağ var uzaktayı söylet, 7/24 tv kanallarında her dakika onu göster o da tutar. Çok enteresan bir yer müzik piyasası.

Görkem: Yakın tarihte Avrupa'da herhangi bir konser projen var mı?

Ayben: Yakın zamanda yok.

Görkemon olarak bizimle röportaj yaptığın için teşekkür ederiz, seni dinleyen, artık seni ailelerinden biri gibi gören dinleyicilerine iletmek istediğin bir mesajın var mı?

Ayben: Ben çok teşekkür ederim. Herkese saygı ve sevgiler. Raple kalın.

Ayben-17.Haz.2008
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ayben-Rap Rap
» Ayben-illegal
» Ayben kimdir??
» Ayben-Redkit